RoadSmart: Güvenlik için Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri Eğitimi Şart

RoadSmart: Güvenlik için Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri Eğitimi Şart

İngiltere’de yol güvenliğini arttırmak için faaliyet gösteren en büyük bağımsız kuruluş olan IAM RoadSmart’a göre araçlardaki gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) kullanımı ile ilgili sürücülere kapsamlı dersler verilmeli. IAM RoadSmart; bunun için araç üreticileri, bayiler, DVSA (Sürüş ve Araç Standartları Ajansı) ve sürüş eğitmenlerinin seferber olması durumunda bu sistemlerin potansiyel tehlike değil yol güvenliği için avantaj olacağını söylüyor. 

Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri Nelerdir?

IAM RoadSmart’ın acil çağrısı, Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) tarafından yayınlanan “Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri’nin karayolu güvenliği avantajları nasıl en üst düzeye çıkarılır?” adlı makalenin ardından geldi. Bunların en bilinenleri arasında uyarlanabilir hız sabitleyici (cruise control), otonom acil fren sistemleri (AEB), şeritte ilerleme yardımı (lane keeping assist), uyuşukluk ve dikkat dağınıklığı için sürücü izleme sistemleri bulunuyor.

Sürücüler Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri‘ne Hâkim mi?

Sürücüler arasında, Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (ADAS) ile ilgili farkındalık genel olarak düşük düzeyde. FIA , çoğu kullanıcının ADAS ile ilk karşılaştıklarında herhangi bir eğitim almadığını ancak kullanım kılavuzundaki bilgilere güvenmek zorunda olduklarını ve en endişe verici şekilde bir “deneme yanılma” yöntemi uyguladıklarını tespit etti.

IAM RoadSmart Politika ve Araştırma Direktörü Neil Greig: “ADAS, yol güvenliği seviyesini arttırma potansiyeline sahiptir ancak yalnızca doğru kullanıldıklarında. Yanlış kullanılırlarsa;  sistemlerin neler yapabildiği ve yapamayacağı tam olarak anlaşılmazsa; tam tersi etkiye sahip olabilirler. Bu durum, tüm kullanıcılar için potansiyel olarak endişe verici sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle IAM RoadSmart, araç tedarik eden her otomobil bayisinden kapsamlı bir Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri ( ADAS) dersi almanın ve İngiltere sürücü testine bunları dâhil etmenin zamanının geldiğine inanıyor. Bu sistemler, artan sayıda araçta standart olarak gelmeye başladığından, bu çok önemli. “

Yol Güvenliği Nasıl Arttırabilir?

IAM RoadSmart’ın onayladığı FIA raporunda herhangi bir potansiyel yol güvenliği riskinin azaltılmasına yardımcı olması için sunulan diğer tavsiyeler arasında şunlar yer alıyor:

  • Sistemlerin sınırlamalarının son kullanıcılara kapsamlı bir şekilde açıklanması.
  • ADAS’ın daha tutarlı bir şekilde uygulanması için doğru işleyişinin ve arızaya karşı güvenli iletişimin tanıtılması.
  • Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri içerisinde herhangi biri arızalandığında kullanıcıların uyarılması.

Neil: “Sürücüleri teknolojinin en iyi kullanımı konusunda eğitmeye çok daha fazla vurgu yapılması gerekiyor. Araç üreticileri ve satış bayileri, müşterilerin çeşitli güvenlik sistemlerini doğru bir şekilde anlamalarını ve kullanmalarını sağlamak için kilit öneme sahip. Bu norm haline gelene kadar, IAM RoadSmart mevcut boşluğu dolduracak video eğitimlerinin potansiyelini araştırıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir