Lastik Değişimi Ne Zaman Yapılmalı? 1

Lastik Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Dunlop Lastikleri , lastik değişimi ile ilgili önerilerini sürücüler ile paylaştı. Lastik yaşı, aracınızı kullanmamış olsanız dahi bozulma ve çatlamalara neden olur. Lastik ömrü, satın alma tarihinden değil üretim tarihinden itibaren 10 yıldır. Kullanım ömrü ise genel olarak 4-6 yıl arasında olarak görülmektedir. Dunlop , lastikler 5 yıldır kullanılıyorsa bir uzman tarafından ayrıntılı olarak incelenmesini öneriyor.

Lastik Değişimi Diş Derinliği

Dunlop Lastikleri ,  aşınmış lastikler ile kesinlikle sürüş yapılmaması gerektiğini söylüyor. Lastik diş derinliği 1,6 mm’nin altına indiğinde; hem yasal açıdan hem de güvenliğiniz için lastik kaç yaşında olursa olsun lastik değişimi yapılması gerekiyor. Araca takıldıktan sonra lastik ömrü ; sürüş tarzı, yol ve hava koşullarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Lastik diş derinliği ; aşınma göstergesi veya 1 TL yöntemi ile ölçülebiliyor. Lastikler üzerinde yer alan aşınma göstergeleri de kalan diş derinliğini anlamayı sağlıyor.

Delinme Durumunda Lastik Değişimi Olmalı mı?

Bazı delinmeler uzmanlar tarafından onarılabilse de bazıları lastik değişimi gerektirebilir. Bunun için en yakın bayiye uğrayarak bir uzman görüşü alabilirsiniz. Ancak; büyük çoğunlukla lastik delinmesi durumunda lastiklerin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Delinme durumunda yola devam edebilmek için Dunlop ROF (RunonFlat) lastikleri tercih edebilirsiniz. Run Flat teknolojisi ile geliştirilen bu ürünler, delindikten sonra 80 km/s hızı geçmemek şartıyla 80 km daha yola devam edebilmektedir.

Düzensiz Aşınma Nedir?

Lastikleriniz uygun şekilde monte edilmemiş, hizalanmamış veya yanlış basınçta kullanılmışsa düzensiz aşınma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Düzensiz aşınma , lastiğin farklı bölgelerinin farklı oranda aşınması ile birlikte; lastik yüzeyi üzerinde farklı diş derinliği seviyelerinin oluşması anlamına gelmektedir. Bu durumda sürüş güvenliği tehlikeye gireceğinden mümkün olan en kısa sürede lastik değişimi yapmak gereklidir. Bunun için lastik ömrü önem taşımamaktadır.

24 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir