Kış Lastiği Kullanmak Önemli Midir? 1

Kış Lastiği Kullanmak Önemli Midir?

Kış Lastiği Kullanmak Önemli Midir? 2

Türkiye genelinde kış lastiği hakkında bilgi sahibi olan sürücülerin oranı oldukça azdır. Birçok sayıdaki araç sürücüsü kış lastiğini sadece aşırı derecede kötü olan hava şartlarında kullanılan bir araç olarak görmektedirler. Bu durum kesinlikle yanlıştır. Kış lastiği yalnızca olumsuz hava koşullarında kullanılmaz. Genel olarak belirlenen kural iklimin 7 derecenin altında seyrettiği durumlarda kış lastiği kullanmak zorunludur. Bu şartlar bundan sonra yasalarla birlikte de korunma altına almıştır. Kış lastiği denetimi artık trafik ekiplerince yapılmaktadır. Bu nedenle yollar üzerinde dikkatli olmayan ve tedbirsiz sürücülere yer verilmemektedir. Yollar üzerinde tam manasıyla güvenliğin sağlanması için araçların eksiksiz olarak bakımlı olması ve sürücülerin bunu bilerek yola çıkması gerekmektedir. Bu durumdan haberdar olmayan sürücüler araçlarının lastik kontrolünü yapmadıkları için özellikle kış aylarında çok zor duruma düşmektedirler.

Zor duruma düşen sürücülerin bu zor zamanları yaşamalarının sebebi araçlarının her mevsime göre kullanması zorunlu olan bazı takımlardan haberi olmamasıdır. Ülke genelinde kış aylarında bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Yapılan bir araştırma kış aylarında meydana gelen kazaların çoğunun direksiyon hakimiyetinin sağlanamaması nedeniyle oluştuğunu göstermektedir. Direksiyon üzerindeki kontrolün sağlanamamasının nedeni doğru bir şekilde lastik bakımının yapılmaması ve kış lastiği kullanılmamasıdır. Kış mevsimi gelmesine rağmen yaz lastiklerini kullanan sürücüler yol hakimiyetini tam olarak sağlayamadıkları için kaygan olan zeminlerde ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Kış lastiği yol tutuşunu ciddi oranda sağladığı için fren mesafesini de azaltmaktadır. Fren mesafesi azaldığı için ani fren durumlarında aracın durması daha çabuk bir şekilde gerçekleşir. Aracın daha çabuk bir şekilde durmasını sağlayan şey ise aracın motoru değil kötü zemin şartlarında üstün yol tutuş özelliğine sahip olması ile kış lastiğidir. Kış lastiği en az emniyet kemeri kadar önemli olup sonucu ölüm olabilecek kazaları engellemektedir. Kış lastiği fiyatları aslında yaz lastiği fiyatlarına oranla küçük bir miktar daha fazladır. Çünkü kullanılan malzeme ve lastiğin katlanması gereken oldukça çoktur. Kış lastiği fiyatları yapısı itibariyle ve sürücülere sağladığı konfor durumu düşünüldüğünde oldukça uygundur.