Formula 1 Yarışları Kasım’da İstanbul’da Yapılabilir mi? 1

Formula 1 Yarışları Kasım’da İstanbul’da Yapılabilir mi?

Sky Sport İtalya, Türkiye Grand Prix yarışlarının 15 Kasım’da gerçekleşeceğini iddia etti ancak bununla ilgili henüz resmi bir açıklama gerçekleştirilmedi. Bu noktada; Türkiye’nin Formula 1 yarışlarına veda ettiği 2012’den bu yana birçok kez Türkiye GP’nin geri döneceğine iddiaların ortaya çıktığını da hatırlatmak gerekiyor. Fakat bu sene, Covid-19 salgınının etkisiyle takvime birçok farklı pist eklendi. Bu da tüm Türkiye ve Intercity İstanbul Park yönetiminin ümide kapılmasına yol açtı.

Formula 1 ile Görüşmeler Gizlilik Sözleşmesine Tabi

Türkiye Grand Prix yarışlarının geri döneceğine ilişkin ilk iddialara yanıt olarak İstanbul Park yönetimi, devam eden görüşmeler hakkında gizlilik sözleşmesi nedeniyle açıklama yapılamayacağını söylemişti. Bunun ardından Formula 1 pilotlarının İstanbul’daki otellere rezervasyon kaydı yaptırdıkları haberleri duyulmuş ancak İstanbul Park yönetimi, konu hakkında herhangi bir açıklama yapmamıştı. Bunun ardından Sky Sport İtalya da 15 Kasım tarihinde Türkiye GP yarışlarının yapılacağını iddia etti.

Formula 1 Kasım Ayı Takvimi Belirsizliğini Koruyor

Formula 1 yarışlarının Kasım’da Türkiye’de gerçekleştirileceği ile ilgili Sky Sport’un iddiasının ardından yurt dışı kaynaklarından alınan bilgiler, bu konuda görüşmelerin ileri düzeyde olduğunu gösteriyor. Resmi olmayan bu bilgilere göre görüşmelerin sonucu yakın br tarihte belli olacak. Bunun yanı sıra; 1 Kasım’a kadarki Formula 1 takvimi açıklansa da sonrası için henüz resmi bir açıklama bulunmıyor. Sezonun Aralık’ta Bahreyn ve Abu Dhabi Grand Prix yarışları ile bitirileceği düşünülüyor. Kasım’da hangi pistlerin kullanılacağı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor.

İstanbul Grand Prix Tercihi Lojistik Anlamda Avantajlı

Kesinleşen Formula 1 takviminde 13 GP yarışı yer alıyor. Bu yıl Amerika kıtasında herhangi bir Grand Prix yarışı gerçekleşmeyecek.  Çin ve Vietnam GP’lerinin iptalinin de yakın tarihte duyurulması planlanıyor. Buna ek olarak lojistik anlamda İstanbul’da yarış düzenlemek kolaylık sağlayabilir. Formula 1 takvimine bakıldığında yarışların Jerez ve Türkiye’de gerçekleşmesi; Arap yarımadasındaki finallerden önce daha olası gözüküyor. İstanbul Park’ta son yıllarda büyük herhangi bir motor sporları etkinliği gerçekleştirilmedi. Pist, FIA’nın Grade 1 lisansına da sahip değil ancak pistteki eksiklikler, kısa süre içerisinde giderilebilecek konumda. Tüm bu faktörler, İstanbul GP için umutları güçlendiriyor.

15 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir