Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Birliği 2018 Rakamlarını Açıkladı 1

Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Birliği 2018 Rakamlarını Açıkladı

Avrupa dahilinde 35 ülkede faaliyetlerini yürütmeye devam eden ETRMA üyelerinin, Europool’da toplanan satış rakamları endüstri sektörünün üyeleri ile paylaşıldı. Son çeyrekle beraber 2018 yılında lastik sektörünün Avrupa’daki toplam rakamları açıklandı. 2017 yılındaki son çeyrek rakamlarıyla karşılaştırılan 2018 son 3 ay rakamları memnuniyet yarattı fakat buna rağmen beklenilen durgunluk da yıl içerisinde gözlendi. Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Fazilet Cinaralp, özellikle Polonya, Almanya, İspanya, Büyük Britanya, İtalya ve Hollanda pazarlarındaki ETRMA üyelerinin kamyon lastiği alanında memnun edici sonuçlar ortaya çıkardığını söylerken beklenenin dışında gelişmelerin yaşanmadığı 2018 yılında, kamyon lastikleri grubunda artış olmasının sektörde olumlu etkilere sebep olduğunu söyledi.

2018 Lastik Sektörü için Durağandı

2018 yılı sonuçlarının gösterdiğine göre Tüketici / Consumer (Binek –SUV –Hafif Ticari lastikleri kapsayan genel gruplama) grubunda %1 oranında ufak bir artış gözlendi. Türkiye dahil olmak üzere dünyada orijinal ekipman lastiği segmentinde ciddi bir gerileme yaşandı. Kış lastiklerinde de beklenenin aksinde ortaya çıkan gerileme ile birlikte oluşan açık, diğer gruplardaki satışlar ile birlikte kapatıldı ve böylece 2018 yılı ciddi derecede olumsuz sonuçların olmadığı durağan bir yıl olarak yaşandı. Yaklaşık 210 milyon adetlik Tüketici/Consumer Lastikleri ile Avrupa’nın açık ara en büyük pazarı olma özelliği taşıyan Almanya’da 2015’ten bu yana görülen yükselme ivmesi devam ederken; 2. büyük pazar olan Fransa’da da geçen 3 yılın çok üzerinde bir yükseltme kaydedildi. Avrupa’da diğer önemli ve hacimli pazarlar arasında yer alan İtalya, İngiltere, İspanya ve Polonya’da ise 2018 yılında pazara durgunluk hâkim oldu.

Kamyon ve Otobüs Lastiklerinin Satışı Arttı

ETRMA üyelerini mutlu eden sonuçlar ise 2018’in son çeyreğinde 2017 yılına göre %16 daha büyük bir satış oranı artış yakalanan kamyon ve otobüs lastikleri grubundan geldi. Kamyon lastikleri, yenileme pazarında %9, orijinal ekipman segmentinde ise %4 artış oranında artış ile 2018’i kapatmış oldu. Türkiye pazarını da içine alan orijinal ekipman lastiği alanında 6,5 milyon adete yaklaşan; yenilenme pazarında yaklaşık 11 milyon, toplamda ise 17 milyon hacme sahip olan Avrupa kamyon ve otobüs lastiği segmentinin en büyük pazarları olan Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, İspanya, Polonya ve Hollanda; 2018 yılında satış rakamlarını yükselerek ETRMA üyelerinin memnuniyetini kazandı. Kamyon ve otobüs lastiği grubunun, fiyatları itibariyle de şirket cirolarına olumlu yansımaları olduğu düşünüldüğünde bu grubun 2018 başarısının önemi daha iyi anlaşılabiliyor.

Tarım Lastikleri Segmentinde Düşüş Yaşandı

Lastik terminolojisine yeni girmiş tanımlardan biri olan “off highway” (asfalt dışı) segmentinde önemli pay sahibi olan tarım lastiklerinin satışlarında üst üste 4 yıldır yaşanan düşüş bu yıl da kez devam etti. Bu lastik grubunda yaşanan tek artış Fransa yenileme pazarında oldu ve önde gelen pazarlar olan Almanya, İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve İngiltere’de yenileme pazarındaki satışlar düşüş gösterdi.

9 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir