Arabanız varsa oto lastiği hakkında bilmeniz yararınıza 1

Arabanız varsa oto lastiği hakkında bilmeniz yararınıza

Arabanıza en müsait lastik hava basıncını kullanmanız gerekiyor. Hava basıncı zaman zaman azalabilir. Bu halde biraz takviyede bulunabilirsiniz. şayet sık sık yaşanan basınç azalmaları mevcut ise lastiğinizde büyük ihtimalle bir delik mevcuttur. Bu delik görülemeyecek kadar küçük olabilmektedir. Jant ile lastiğin birleşim kısmında ya da siboplarda oluşan kaçaklar basit ayrım edilemeyebilir.

Arabanız varsa oto lastiği hakkında bilmeniz yararınıza 2

Oto lastiklerinin hava basıncı yakıt tüketimi açısından da mühimdir. Basıncı yeterince yüksek olmayan lastiklerle aracınız daha çok yakıt yakacaktır. Bunun sebebi ise lastiklerinizin yer ile daha çok temasa ve sürtünmeye maruz kalmasıdır. Düşük basınçtan yeterli basınç düzeyine getirdiğiniz oto lastiklerinizin yakıtınızı nasıl düşürdüğünü ayrım edeceksiniz. Düşük basınç benzeri yüksek basınçta birtakım etkiler ortaya çıkarır. araç içi titreme ve sesi arttırabilir. Bunun adına basıncı tam ayarında tutmak gerekiyor. bunun yanısıra yüksek basınca sahip lastikler daha pratik delinebilir ya da yarılabilir.

Bilhassa piknik alanları gibi yerlere giderken keskin taşlar ve katı dikenler risk yaratabilir. Otonuz varsa yahut bir vasıta satın alacaksanız kesinlikle aracın üzerinde bulunan lastiklerin ne halde olduğunu bilmelisiniz. sebebiyse aracınızın güvenliğinde en büyük rollerden bir tanesini vasıta lastikleri oynar. Güvenlik dışında da oldukça çok sebep sayılabilir. Oto lastiklerinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi lüzumludur. aşınma belirtileri belli eden oto lastikleri değiştirilmelidir. Lastiğin yıpranması nihayetinde birden lastik patlamaları ve ya yırtılmaları ortaya çıkabilir. Herhangi cisim batması yada kesmesine bağlı olmadan lastiklerin patlaması yolculuk sırasında hayati riskler meydana getirebilir. Oto lastikleri yolculuk süresince, devamlı şekilde sürtünme ve ısınmaya maruz kalırlar. Sürtünme ve oluşan sıcaklık bir süre sonra lastiği yıpranma edebilir.

Deformasyon sonucu yol tutuşunda düşüş ve konforda düşüş görülebilir. Konforda meydana gelecek düşüşleri o kadar fazla hissetmeyebilir ve ya göz ardı edebilirsiniz. lakin yol tutuşundaki düşüş size kendisini ayrım ettirecektir. her bir insan frene bastığında aracını durdurabilmek ister. Eğer lastikleriniz aşınma olmuşsa bu iş oldukça zorlaşacaktır. Özellikle de ani frenlerde lastiklerin durumu fazla bilinenden önemlidir. Seri yapılan frenlerde lastiklerin yere tutunma kapasitesine bağlı şekilde bir duruş gerçekleştirirsiniz. Oto lastiklerinin aşınma ve eskimelerine dikkat edilmesi kadar mevcut hava basıncını sık sık kontrol etmekte bir o kadar ciddi bir meseledir.

Uygun oto lastik satın almak için:
https://www.lastikcim.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir